První společná výstava jindřichohradeckých výtvarníků
12. listopadu 2024–28. září 2025
Galerie Stará radnice
Výstava „Z Jindřichohradeckých ateliérů I.“ představuje jedinečné setkání jedenácti výtvarníků spojených s městem Jindřichův Hradec. V různorodosti stylů, technik i osobních přístupů ke tvorbě vzniká pozoruhodný celek, který odhaluje nejen umělecké zázemí tohoto jihočeského města, ale i hluboké rodinné a tvůrčí vazby mezi jednotlivými autory.
Rádi bychom vám představili jednotlivé autory:Ústřední osu výstavy tvoří tvorba šesti členů známé jindřichohradecké umělecké rodiny Krninských.Vladimír Krninský je přesně ten člověk, o kterém můžeme se stoprocentní jistotou říct, že je umělec. Vladimír je akademický sochař, restaurátor a milovník přírody. Je člověkem, který svou vášeň pro umění přirozeně předal své manželce Stanislavě i čtyřem dcerám – Barboře, Tereze, Anně a Alžbětě. Každá z nich se vydala vlastní cestou, přesto je spojuje citlivý vztah k materiálu, originalita a odvaha hledat nové formy vyjádření.
Nejstarší Barbora (Klaška) vystudovala SUPŠ Sv. Anežky v Českém Krumlově, obor scénická technika a v roce 2013 diplomovala v ateliéru sochařství Jaroslava Róny na pražské AVU. Ve své tvorbě se věnuje převážně sochařství, hledá ale i další způsoby vyjádření. Výrazové prostředky, které používá, se vždy přizpůsobují danému projektu a tématu a jdou skrze kresbu, malbu po sochu až k instalaci ve veřejném prostoru. V současnosti žije s rodinou v Londýně.
Tereza (Bušková – Krninská) je nejen akademickou sochařkou, ale i matkou tří dětí, které jsou jí velkou inspirací. Vystudovala rovněž SUPŠ Sv. Anežky v Českém Krumlově, obor kamenosochařství, poté strávila dva roky na Hellichově vyšší odborné škole se zaměřením na knižní grafiku a odtud pokračovala zpět k sochařství na AVU v Praze do ateliéru figurálního sochařství a medaile Vojtěcha Míči. Je velmi nápaditá a citlivá ve všem, co dělá.
Anna, „Bezprostřední energie a plná elánu, i tak lze popsat tvorbu sochařky Anny Krninské. Její tvůrčí temperament se odráží ve figuře, betonových reliéfech či jemných obrysových linkách drátkových sošek. Hmotu pod rukama modeluje se stejnou vervou jako žije. Její pracovní a osobní svět je tak zcela propojený. “ To jsou slova kurátorky Walk Thru Gallery Michaely Kotlandové. Anna vystudovala SUŠP Sv. Anežky v Českém Krumlově, obor kamenosochařství a pak pokračovala ve studiu na pražské AVU, kde v roce 2021 diplomovala v ateliéru Vojtěcha Míči se zaměřením na figurální sochařství a medaili.
Alžběta se věnuje převážně grafice. Vystudovala knižní grafiku na Hellichově vyšší odborné škole v Praze a nyní se zaměřuje především na propagaci. Má svůj specifický grafický styl, který oslavuje jednoduchost, typografii a hravost. Alžbětu rovněž uhranulo dramatické umění a můžete ji vidět v jindřichohradeckém ochotnickém divadle Jablonský.
Stanislava je ojedinělý kousek umělecké rodiny. Její život se výtvarným směrem vůbec nevydával, dokud nepoznala manžela Vladimíra. Naučila se pod jeho křídly vytvářet krásnou keramiku. Vytvořila si svůj ojedinělý styl. Lehkost, krása a praktičnost, to jsou tři znaky pro keramiku Stanislavy, možná i jí samotné.
Vedle této výrazné rodinné skupiny představuje výstava i další významné osobnosti jindřichohradecké výtvarné scény, jako jsou:
Pavel Vavřík je pedagogem na Gymnáziu Vítězslava Nováka, kde vyučuje kreslení a dějiny umění. Vystudoval výtvarnou výchovu na UP v Olomouci. Jeho umělecká tvorba je velmi pestrá, zabývá se akvarelem, olejomalbou, akrylem a perokresbou. Námětem jeho děl bývá nejčastěji jihočeská krajina a město, ve kterém žije a pracuje. Nevyhýbá se ani zátiším, portrétu nebo ilustraci. Osobitý celek v jeho tvorbě tvoří precizní perokresby vedut.
Jana Frýblová se od roku 1990 profesionálně věnuje výtvarné tvorbě. Ve svém ateliéru v Dolní Pěně nedaleko od Jindřichova Hradce vytváří převážně velkoformátová plátna s motivy abstrakcí, květin, ale i naivního umění. Používá různé techniky, pracuje s akrylovými a olejovými barvami. Její díla jsou technicky dokonalá, precizní s velkou dávkou citu.
Vendula Skořepová je absolventkou UMPRUM v Praze, obor textilní design. Tato specializace se rozhodně v jejích dílech nezapře. Jak sama uvádí, ve své tvorbě jí zajímá prvotní myšlenka, nejprve většinou ztvárněná tužkou, kterou později zpracovává různými technikami, dává přednost malbě a textilu. V textilní tvorbě se věnuje sítotisku, navrhuje látky pro domácnost, ale i šatovky.
Olga Nová, nejmladší z vystavujících, studentka FaVU VUT, ateliér malířství u Vasila Artamonova a Marie Štindlové v Brně, absolventka SUPŠ Jihlava – Helenín, obor malba a ilustrace. Velmi nadaná malířka, která si systematicky vytváří svůj osobitý styl, její olejomalby jsou technicky velmi zdařilé, nebojí se ani těžších témat zpracování. Ráda pracuje v plenéru.
Vladimír Nosek se ve své výtvarné tvorbě věnuje v posledním desetiletí klasické koláži a akrylu ve velmi osobitém pojetí s nezaměnitelným rukopisem, volně navazující na odkaz představitelů takzvané geometrické abstrakce, lehce inklinující k suprematismu a neoplasticizmu. Ve svých dílech nejčastěji kombinuje koláž s akrylem. V poslední době je rovněž kurátorem výstav na Staré radnici v Jindřichově Hradci. Je členem Asociace jihočeských výtvarníků.